Antalya’nın Kaş bölgesi antik kentleri başta olmak üzere plajları ve doğal güzellikleriyle ünlüdür. Elbette Kaş’ta gezilecek tarihi yerler çok sayıdadır. Bununla birlikte yaz sezonlarının vazgeçilmezi olan Kaş bölgesinde kiralık villa tatili yaparak harika bir deneyim yaşayabilirsiniz. Üstelik koyları ve plajlarıyla ünlü olan Kaş bölgesinin sizlere unutulmaz bir tatil heyecanı yaşatacağını da unutmayın.

Kaş aslında pek çok gezi seçeneğini bir arada sunuyor. Hidayet Koyu’ndan antik kentlere, Kalkan bölgesinden Çukurbağ Yarımadası’na kadar bölgede çok sayıda görebileceğiniz yerin yanı sıra profesyonelce fotoğraf çekeceğiniz bölgeleri bir arada sunuyor. Ayrıca konaklama noktasında da sizleri yalnız bırakmayan Villa Ekstra sayesinde Kaş tatilinizi daha anlamlı kılabilirsiniz. Oldukça lüks ve korunaklı olan Kaş villaları artık otellerin yerini almış ve misafirlerin memnuniyetini sağlamıştır. Durum böyle olunca deniz ve doğa ile iç içe Kaş bölgesinde uzun vadeli tatil planları yaparken tarihi bölgeleri gezmenin heyecanını da yaşayabilirsiniz.

Kaş’a gelmeyi düşünüyorsanız Kaleköy Limanı, Saklıkent Kanyonu, Kekova, Hidayet Koyu ve Patara Plajı ile Akçagerme Plajı’na mutlaka uğramanız gerekiyor. Elbette gezilecek yerler bunlarla da sınırlı değil. Tarihi ve kültürel bir gezi deneyimi yaşayacağınız Kaş bölgesinde aşağıdaki yerleri de mutlaka ziyaret etmenizi önemle tavsiye ediyoruz.

 

Noel Baba Kilisesi

Kaş – Finike arasında yer alan ve Demre ilçesinde bulunan Noel Baba Kilisesi, Aziz Nicholas anısına yaptırılmıştır. Mozaik taban kaplamaların dikkat çektiği bu kilise her yıl milyonlarca turisti ağırlamaya devam ediyor.

 

 

Xanthos Antik Kenti

UNESCO Dünya Miras Listesine 1988 yılında giren Xanthos Antik Kenti, Likyalıların yaşadığı bölgede kurulmuştur. Ancak bir süre sonra Pers egemenliğine girmiştir. Üstelik Bizans ve Roma İmparatorluğu’na da ev sahipliği yaptığı bilinir.

 

 

 

 

 

Autiphellos Antik Kent Tiyatrosu

Harika bir manzaraya sahip olan bu antik kent tiyatrosu, Likyalılar döneminden günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Tarihe ışık tutan bir yapısı olduğu için tarihi bir yolculuğa çıkmak isteyenlerin aslında ilk adresi olabilir.

Patara Antik Kenti

Gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda yapımı milattan önce 8. yüzyıla dayandırılan Patara Antik Kenti’nde çok sayıda önemli yapı yer almaktadır. Roma Zafer Tankı, Bizans Bazilikası ve tiyatro alanları mutlaka ziyaret edilmelidir.
Kaş’ta gezilecek diğer tarihi yerler;

  • Kyaenai Antik Kenti
  • Phellos Köyü
  • Aslanlı Lahit
  • Aperial Antik Kenti
  • Mavi Mağara şeklindedir.